Paslanmaz Borular

Paslanmaz Çelik Borular

Günümüzde birçok kullanım alanına sahip olan paslanmaz boru korozyona dayanıklı sebebi ile birçok işletme tarafından yaygın bir şekilde tercih edilir. Korozyona dayanıklı olmaları paslanmanın önüne geçilmesini sağlar. Paslanmaya karşı korunaklı olmalarının yanında kolay bir şekilde temizlenmeleri mümkündür. Bu özellikleri de paslanmaz boru tercih edilmesini sağlayan ikinci durumdur.

Paslanmaz boruların kullanım alanlarına göre de özellikleri değişiklik gösterir. Paslanmaz borular temel olarak iki gruba ayrılabilir. Bunlar paslanmaz çelik dikişli borular ve paslanmaz çelik çekme borular olacaktır.

Paslanmaz Çelik Dikişli Borular

Paslanmaz borular ısıtılmış kütüğün haddelenmesi ile üretilir. Haddeleme işlemi mühendislikte sıcak ya da soğuk haldeki metal malzemeye biçim vermekte kullanılan işlem türüdür. Özellikle çeliğin haddelenmesi, sadece biçim vermek için değil, aynı zamanda çeliğin mekanik özelliklerinin geliştirilmesi için de uygulanır. Haddeleme hızının yüksek olması ve basınç ile kütüğün merkezinde bir basınç oluşturulmuş olur. Sivri uçlu bir çubuk ile delme işleminden sonra boru kovanı oluşturulmuş olur. Bu kovan uzun bir çubuk yardımı ile çoklu bir hadde tezgahında uzatılır. İstenen kalınlık ve çapın elde edilmesi için borunun içerisine yerleştirilir.

Mikro yapıdaki homojenlikleri sayesinde paslanmaz çelik dikişsiz boruların mukavemeti, paslanmaz çelik dikişli borulara göre daha yüksektir fakat üretim maliyetleri daha yüksektir. Paslanmaz boru ile güzel bir görünümün yanı sıra dekoratif olarak kullanım da elde edilir. Bu da insanların kullanım alanlarını geniş tutabilmesine yardımcı olur.

Paslanmaz çelik dikişli boruların, paslanmaz çelik delme borulara göre basınç değerleri daha düşüktür. Basınca karşı düşük olmasının en büyük nedeni üretiminde kaynak kullanılmasıdır. Üretim sırasında uygulanan kaynak işlemi sırasında basınç değeri de düşmektedir. Yaygın olarak tercih edilmelerinin en büyük sebebi dekoratif olarak kullanılmalarıdır. Çalışma ortamlarında kullanılan tüm paslanmaz çelik borular dikişlidir. Paslanmaz çelik dikişli borular düşük basınçlı hatlarda ve dekoratif özelliği ile birçok kullanım alanına sahiptir.

Paslanmaz Çelik Çekme Borular

Paslanmaz çelik çekme boruların, paslanmaz çelik dikişli borulara göre basınca dayanıklı olma özellikleri daha fazladır. Bu sebep ile paslanmaz çelik çekme borular daha çok yüksek basıncı çalışma ortamlarında kullanılır. Basınç değerinin yüksek olmasının sebebi ise tek parça halinde dökülmesidir.

Üretimleri, ilk olarak eritilen çeliklerin yuvarlak form şeklindeki kalıplara dökülmesi ile başlamaktadır. İkinci aşama ise asitlenme aşamasıdır. Bu aşamada yuvarlak silindir şeklindeki kalıplar ile yuvarlak ve silindirik bir form alan boruların asitlenme işlemleri uygulanır. Asitlenme aşamasının nedeni ise boruların temizliğinin sağlanmasıdır.

Paslanmaz Boru Fiyatları

Paslanmaz çelik boru ürünlerinin geniş bir yelpazeye sahip olması paslanmaz boru fiyatları içinde farklılık oluşturacaktır. Elde edilecek randıman için öncelikle kullanım alanı ile ürünün doğru ve paralel olmaları şarttır. Kullanım alanlarına göre paslanmaz boru fiyatları içerisinde farklılık olduğu görülecektir. Bu anlamda doğru ürünün tercih edilmesi önemlidir. Ayrıca üretici firmalardan satın alma işlemi yapıldığında paslanmaz boru fiyatları daha avantajlı bir duruma gelebilir.