Paslanmaz Sac

Paslanmaz Sac Nedir?

Paslanmaz sac, zarif görüntüsü ve dayanıklılığı ile birçok alanda kullanılabilen bir malzemedir. Başlangıçta mat bir görünüme sahip olan madde birtakım işlemler sonucunda parlaklık kazanabiliyor. Bu sayede kullanım alanlarında da çoğalma yaşanabiliyor.

Paslanmaz Sacın Özellikleri Nelerdir?

Paslanmaz sacın kullanım alanlarını genişleten en belirgin özelliği dayanıklı olmasıdır. Özellikle yüksek ısıya karşı gösterdiği direnç sebebi ile oldukça tercih edilen bir hale gelmiştir.

Sahip olduğu direnç ve içerdiği madde sebebiyle uzun süre kullanıma uygundur. Böylelikle tüketiciye tasarruf sağlama imkanı tanır.

Ayrıca hijyenik bir yapıya sahiptir. Bu durum hijyenin önemli olduğu bir çok alanda kullanımını arttırmaktadır. Bu özelliği sayesinde mutfaklarda ya da laboratuvarlar da rahatlıkla kullanılabilir.

Parlak yapısı sebebiyle şık bir görünüme sahiptir. Bu sebeple dekorasyon alanında kullanıldığına rastlamamız mümkündür.

Paslanmaz Sac Kullanım Alanları

Paslanmaz sacın kullanıcıya sağladığı faydalar, birçok sektörde kullanımını sağlamıştır. Dolayısıyla kullanım alanları oldukça geniştir.

Paslanmaz sac ile genellikle mutfaklarda karşılaşıyoruz. Özellikle çelik tipinde tercih edilen ürünler, sıcaklığa karşı sahip olduğu direnç ile tercih edilmeye sebep olmaktadır.

Ayrıca paslanmaz sac, inşaat ve kimya sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır.

Elektronik ev aletlerinin yapım aşamasına baktığımızda da paslanmaz sac kullanımına oldukça fazla rastlarız. Yine taşıdığı sıcaklık direnci ile bu sektörde de tercih edilmeye sebep olmaktadır.

Makinelerimizin de dayanıklılık açısından çok güçlü olmasını isteriz. Makinelerde sağlanan dayanıklılık da paslanmaz sac ile elde edilmektedir.

Öte yandan gün içinde sıkça kullandığımız bıçak da paslanmaz sac ile yapılmaktadır.

Sokak lambaları gibi uzun ömürlü aydınlatma ürünlerinde de paslanmaz sac kullanımına rastlamak mümkündür.

Paslanmaz Sac Fiyatları

Paslanmaz sac fiyatları özellikle sacın içerdiği maddelere göre değişiklik göstermektedir. Birçok türde olabilen paslanmaz saclar, bu türlere göre de farklı ücretlere tabi tutulabilmektedir. Ayrıca paslanmaz sacın boyutu, ağırlığı gibi birçok konuda paslanmaz sac fiyatları için önemlidir.

Paslanmaz Çelik Çeşitleri Nelerdir?

Birçok şekilde kullanılabilen paslanmaz çelikler, belirli işlemlerden geçerek istenilen hale getirebilmektedir. Örneğin eğer bıçak gibi kesici aletler elde etmek isteniyor ise, çelik malzemeye ısı işlemleri uygulanmaktadır. Eğer ürününüz için sert bir çelik ihtiyacı duyuyor iseniz, malzemenin içerdiği karbon miktarını arttırarak elde edebilirsiniz.

Östenitik paslanmaz çelik çeşidi, manyetik olmaması ile öne çıkan bir çelik türüdür. Bu sebeple genellikle kimya ya da gıda gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Diğer çelik çeşidimiz ise ferritik paslanmaz çeliktir. Ferritik paslanmaz çelik, östenitik paslanmaz çelik ile kıyaslandığında daha güçsüz kalmaktadır. Daha az ömürlü olan ferritik paslanmaz çelik manyetik olma özelliğini taşımaktadır.

Paslanmaz çelik türlerinde son olarak dubleks paslanmaz çelik yer almaktadır. Dubleks paslanmaz çelik, çift yönlü olması ve diğer paslanmaz çeliklerin özelliklerini de bünyesinde barındırması ile östenitik ve ferritik paslanmaz çeliklerin önüne geçmektedir. Daha fazla direnç gücüne sahiptir.